Video | Piteștiul le-a purtat noroc steliștilor. FCSB – Gaz Metan Mediaș 2-1

Într-o partidă disputată la Pitești, pe arena „Nicolae Dobrin”, FCSB a câştigat cu 2-1 în faţa lui Gaz Metan Mediaş, rezultat care o menține la două puncte de liderul primei ligi, CFR Cluj.

A fost primul meci jucat de FCSB în „exilul” de la Pitești, după ce Arena Națională a fost închisă pentru refacerea gazonului. Aproximativ 3500 de spectatori au asistat la partidă.

În minutul 38, Ivanov, de la oaspeţi, a fost eliminat după ce a primit al doilea galben.

Cu 4 minute înainte de finalul primei părţi, Dennis Man a marcat cu o execuţie spectaculoasă. Roș-albaștrii și-au consolidat avantajul în minutul 53, prin Florin Tănase, care a transformat o lovitură de la 11 metri (obținută tot de el).

Gaz Metan Mediaș redus din diferență în minutul 63, prin Carlos Fortes.

În minutul 69, Olimpiu Moruțan a fost eliminat după o intrare extrem de dură comisă asupra lui Marius Constantin.

La finalul partidei, principalul FSB, Nicolae Dică, s-a declarat satisfăcut de rezultat și de sprijinul suporterilor.

„În acest campionat am jucat mai mult în deplasare decât acasă. Oriunde jucăm, trebuie să avem o atitudine bună. Gazonul a arătat foarte bine, au fost și 3.500 de oameni. Pentru mine a fost extraordinar, aici am debutat în prima ligă, la echipa națională. Aici am devenit și antrenor și am reușit acea promovare. Aici am făcut primii pași ca jucător de fotbal și ca antrenor principal”,

a declaratNicolae Dică.

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Bălașa, Planic, A. Stan – J. Morais, Nedelcu – M. Roman I, Man, F. Coman – F. Tănase
Rezerve: A. Vlad, Teixeira, D. Benzar, Moruțan, L. Filip, R. Rusescu, Jakolis
Antrenor: Nicolae Dică

Gaz Metan Mediaș: Pleșca – V. Crețu, M. Constantin, I. Cristea, Bușu – Fofana, Aurelio – D. Olaru, Ivanov, E. Fernandes – Fortes
Rezerve: Batista, Yazalde, Diallo, R. Romeo, Chamed, Trif, Buziuc
Antrenor: Mihai Teja

Arbitru: Ovidiu Hațegan
Asistenți: Octavian Șovre, Adrian Ghinguleac