Victorie pentru podium. FC Argeș câștigă și urcă pe locul 3

FC Argeș a câștigat la limită, scor 1-0, partida disputată în cadrul etapei a 18-a, împotriva formației ilfovene Academica Clinceni, și a urcat pe treapta a treia a clasamentului ligii secunde.

Prima parte a jocului a fost una desfășurată sub semnul echilibrului, piteștenii reușind să modifice tabela în minutul 38, prin Ionuț Șerban care a finalizat o acțiune inițiată de Vasile Buhăescu.

În partea secundă, în minutul 55, oaspeții au rămas în inferioritate numerică, Alexandru Nicola fiind eliminat. Piteştenii au ratat în mai multe rânduri desprinderea, Hreniuc și Buhaesu ratând șansa de a închide partida.

La final, principalul alb-violeților, Emil Săndoi s-a declarat mulțumit de rezultat, chiar dacă a admis că victoria a venit în urma unui joc nu foarte convingător.

FC Argeş: O. Popescu – Tofan, Turda, Gugu, Hreniuc – Şerbănică, I. Şerban (Enceanu 65′, Ct. Stan 87′), R. Costin (cpt.), Vas. Gheorghe – Ct. Barbu (Bîrzan 78′), Buhăescu
Rezerve neutilizate: Ureche – I. Mihăescu, Vişa, Buleică
Antrenor: Emil Săndoi

Academica Clinceni: O. Vâlceanu – Fl. Achim, Patriche (cpt.), Andr. Răuţă, Mih. Dobrescu – Vas. Olariu, Găină (Bg. Barbu 55′) – Şut, Vl. Mihalcea, Nicola – Rob. Ion (Horşia 67′)
Rezerve neutilizate: Cr. Andrei – Mih. Şandru, Păţurcă, C. Gheorghe, Dogaru
Antrenor: Ilie Poenaru
Eliminat: Alexandru Nicola 55′ (cumul de cartonaşe galbene)

Arbitri: Cătălin Buși (Vâlcea), Ovidiu Arușoaiei (Piatra Neamț), Claudiu Lucaciu (Cluj).
Observatori: Andrei Ioniță(București), Adrian Petre(Buzău)

Asistență: 250 de spectatori